Kredyt na zakup ziemi cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród wielu Polaków. Spowodowane jest to zaspokojeniem potrzeb związanych z posiadaniem własnego domu do którego budowy często brakuje działki.
Decydując się na kredyt na zakup ziemi przygotuj się na to, że będziesz musiał mieć określony wkład własny, obecnie minimum 5% wartości nieruchomości. Zmiany takie weszły w życie wraz z rozpoczęciem się 2014 roku.
Jakie zasady przy podjęciu decyzji o kredyt na zakup ziemi?
Kredyty na zakup ziemi w swoich kosztach są bardzo zbliżone do kosztów ponoszonych przy zaciąganiu kredytów hipotecznych. Zwróć uwagę na RRSO sięgające od 4,399% w PKO Banku Polskim, aż po 6,173% w Raiffeisen POLBANK. Wysokość prowizji i marży również ma tutaj bardzo duże znaczenie dlatego zapoznaj się z tym uważnie i dopytaj o wszelkie dodatkowe koszty o ile takie występują.
Gdzie ubiegać się o kredyt na zakup ziemi?
Przykładowo zaciągamy kredyt na 30 lat w kwocie: 150 tys. zł. Przy czym wartość nieruchomości wyceniona jest na 200 tys.
Warta uwagi jest oferta kredytu na zakup ziemi w PKO Banku Polskim:
- – RRSO 4,399%
- – rata 716.99 zł
- – prowizja 0,0%
- – marża 1,3%.
Większość rankingów wskazuje ofertę Getin Banku na drugim miejscu pod względem atrakcyjności oferty (analizujemy ten sam przykład):
- – RRSO 4,978%
- – rata 755,58 zł
- – prowizja 4,0%
- – marża 1,74%
Dla lepszego zobrazowania różnicy w ofertach kredytu na zakup działki przedstawiamy również ofertę Millenium Banku:
- – RRSO 5,186%
- – rata 768,97 zł
- – prowizja 2,0%
- – marża 1,89% .
Zanim podejmiesz ostateczną decyzję pamiętaj, że kredyt na zakup działki czy to na zakup domu/mieszkania to zobowiązanie, które łączy Cię z bankiem przez okres około 20 -30 lat, co zajmuje prawie połowę życia.
Dlatego warto jest zapoznać się z wszelkimi możliwymi ofertami różnych banków, aby mieć porównanie i aby móc odnieść je do swojej sytuacji. Dlatego jeżeli interesują Cię oferty innych banków zapraszamy na naszą stronę, gdzie będziesz mógł zasięgnąć wszelkich niezbędnych informacji do podjęcia decyzji o zaciągnięciu takiego zobowiązania.